Skiepai laikomi vienu didžiausių medicinos atradimų, padėjusių suvaldyti daugelį pavojingų ligų. Ir taškas.

Tačiau vis dar girdime balselius tų, kurie mėgina įrodyti, jog būtent skiepai leidžia mūsų organizmui nusilpti ir todėl mes sergame.

Retkarčiais viešoje erdvėje pasirodžius antivakcinacijos priešininkams – Lietuvoje jie itin aktyviai ėmė reikštis, siekdami, kad juos pripažintų lygiaverčiais daktarais (keistuoliai) – tėvų dalis ėmė vengti skiepyti savo kūdikius. Viena to priežasčių – įsitikinimas, kad skiepijamas vaikas iki penkerių metų neįgauna natūralaus imuniteto vyraujančioms ligoms, o skiepais  jis dar ir sargdinamas tyčia.

Medikai tai kategoriškai neigia, mat kūdikis – labiau pasiruošęs skiepytis nei suaugusieji.

Skiepyti pradedama dar kūdikystėje ne šiaip sau. Mamos įsčiose kūdikis yra sterilus, o jau gimdymo metu prasideda vadinamoji „kolonizacija“. Vėliau nesterilu yra viskas – mamos oda, krūties spenelis, pienas, oras ir visa kita. Tačiau imuninė žinduolių, kaip biologinės rūšies, sistema taip surėdyta, kad tie, kurie nemokėjo prisitaikyti, išmirė dar prieš milijonus metų. Taigi dar nieko nematęs naujagimis daug labiau už mus visus prisitaikė susitikti su nauja infekcija aplinkoje.

Kita mito platintojų dalis klausia, kam skiepytis jei ligos, pvz.: raupų, – jau nebėra? Išskirtinai naivus požiūris, kai daugelis esame nuo svarbiausių infekcinių ligų paskiepyti ar per daugelį metų naudojamės kolektyvinio imuniteto privalumais.

Tokius teiginius pasaulio medikų bendruomenė komentuoja atsargiai, kadangi tai gali būti priežastis naujiems infekcijų protrūkiams. Jei visuomenės imunitetas vienai ar kitai ligai siekia daugiau nei 80 proc., nepasiskiepiję žmonės tam tikrą laiką gali būti saugūs. Tačiau šiandien žmonės daug keliauja ir kurioje nors šalyje toks žmogus gali sutikti kur kas mažesnį visuomenės imunitetą.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) nuolat primena, kad Lietuvoje penktadalis visų susirgimų ar ligų yra susijusių su infekcijomis. Sergamumas infekcinėmis ligomis nuolat auga, o šį procesą veikia nuo 2009 m. mažėjančios skiepijimosi apimtys.

Mitai griauna visuomenės stabilumą. Svarbiausia atsiminti, kad rinktis reikia rūpestį ir vaikų sveikatą, o ne svetimą nuomonę.

Parengta pagal skepticalraptor.com