Projektą įgyvendina „Išmanioji SVEIKATOS akademija“ kartu su partneriais VšĮ „Saugok save“, portalu „Versli mama“ ir Lietuvos šeimos centru.

Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis

Projekto trukmė: 2017 11 – 2018 06.

Projekto #neVASSkink tikslas – skatinti nevartoti alkoholio nėštumo metu, nes taip kūdikis bus apsaugotas nuo intelektinės negalios ir raidos defektų. Tikslinės grupės – 18-29 metų amžiaus jaunimas ir sužadėtiniai, ketinantis sudaryti santuoką Katalikų Bažnyčioje.

Projekte kalbama apie vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus (VASS), kurių pats sudėtingiausias sutrikimas yra vaisiaus alkoholinis sindromas (VAS), kuris turi daugybinius genetinius pažeidimus.

VAS – tai vaisiaus, o vėliau ir naujagimio augimo, protinis ir fizinis sutrikimas, atsirandantis dėl to, kad motina nėštumo metu vartojo alkoholio. Visuomenėje mažai žinoma apie centrinės nervų sistemos pažeidimus, sukeltus alkoholio vartojimo nėštumo metu ir su tuo susijusius psichologinės raidos sutrikimus. Su tokių sutrikimų turinčiais vaikais susiduria ne tik gydytojai, bet ir mokytojai, socialiniai darbuotojai, teisėsaugos darbuotojai.

Sergantieji alkoholiniu vaisiaus sindromu turi specifinės išvaizdos veidą: maža galva, išsilyginęs griovelis tarp nosies ir lūpų, plona viršutinė lūpa, trumpa, riesta nosis, užkritę akių vokai, mažos akys, esančios arti viena kitos, odos raukšlės šalia vidinių akių kampų. Fiziniams simptomams priklauso sąnarių, galūnių ir pirštų deformacijos, regos ir klausos sutrikimai, širdies ydos bei inkstų ligos. Tokie naujagimiai gimsta mažo svorio, o jų augimas būna sulėtėjęs. Šie vaikai užauga mažesnio nei vidurkis ūgio, dažniausiai turi sutrikusių protinių ir mokymosi gebėjimų, jų intelekto koeficientas yra žemesnis nei vidutinis, jie sunkiai sukaupia dėmesį, o atmintis dažniausiai būna prasta.

Projekto #neVASSkink tikslas – skatinti nevartoti alkoholio nėštumo metu, nes taip kūdikis bus apsaugotas nuo intelektinės negalios ir raidos defektų. Tikslams pasiekti sukurtas 15 min. edukacinis filmukas apie Vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus (VASS) bei raginama n46tumo metu nevartoti alkoholio. Filmukas dovanojamas Lietuvos šeimos centrui ir rodomas ne tik projekto metu, bet ir jam pasibaigus. Besirengiantiems santuokai išdalinamos knygutės apie VAS ir nemokamas vienkartinis nėštumo testas kaip simbolis, primenantis apie sąmoningą šeimos planavimą.

Projektas startuoja 2018 m. sausio 22 d. meninės parodos „Išmatuok širdies skausmą promilėmis“ atidarymu didžiausiame privačiame sostinės meno inkubatoriuje „Galerija 555“ (T. Ševčenkos g. 16). Parodos kuratorius – vidurinės kartos lietuvių dailininkas Vytautas Tomaševičius.

2018 m. sausio 24 d. rengiama spaudos konferencija, kurioje dalyvauja Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos atstovas, Vilniaus universiteto medicinos dekanas, prof. A. Utkus, Lietuvos šeimos centro vadovė Dalia Lukėnienė, projekto vadovė Loreta Majauskienė, parodos kuratorius V. Tomaševičius. Nuo 2018 m. vasario 1 d. iki projekto pabaigos kilnojamoji paroda keliauja per 10 Lietuvos šeimos centrų. Visuose šeimos centruose paskaitų metu bus rodomas edukacinis video filmas bei dalinama informacinė medžiaga ir nėštumo testai.

Projektas viešinamas nacionalinėje ir regioninėje žiniasklaidoje bei komunikacijos platformoje – Facebook profiliuose:

„Saugok save“ (http://www.facebook.com/saugoksave), „Išmanioji SVEIKATOS akademija“ (https://www.facebook.com/ismanioji.sveikatos.akademija/) ir Lietuvos šeimos centras (https://www.facebook.com/Lietuvos-%C5%A1eimos-centras-746355858827732/)

Projektas finansuojamas
Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis